روغن ماساژ ؛ 6 روغن مناسب برای ماساژ

قرن هاست که از روغن ماساژ برای درمان کمردرد، گرفتگی و التهاب عضلات و ماهیچه ها و انواع دردها بدون هیچ گونه عوارض جانبی و خطری استفاده می شود. خواص روغن ماساژ را در این مقاله از بکرینا بررسی کرده و 6 نوع روغن عالی برای ماساژ را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد.

معمولا بعد از تمرینات ورزشی سنگین، حمل وسیله های سنگین یا افزایش سن و بسیاری دلایل مختلف دیگر ممکن است دچار کمر درد یا دیسک کمر شوید. بسته به شدت آن ممکن است با مصرف داروهای مختلف یا استراحت کوتاه درد های مزمن بهبود یابند اما برخی دردها نیز ممکن است بهبود آن ها زمان بر باشند. برخی پزشکان برای درمان و بهبود این دردها روش ماساژ درمانی با روغن ماساژ مخصوص و موثر را پیشنهاد می کنند.

همچنین در مواقعی که دچار دردهای مزمن در هر نقاطی از بدن مانند عضلات، دست ها یا پاها، انواع سردرد و دیگر اعضای بدن می توانید برای درمان و تسکین برخی از این دردها با مشورت پزشک و تشخیص علت و نوع درد از روغن ماساژ استفاده کنید.

روغن ماساژ

روغن‌ های ضروری از برگ‌ ها، دانه‌ ها، گل‌ ها، میوه‌ ها و پوست برخی از گیاهان استخراج می‌شوند. روغن های ضروری در رایحه درمانی یا رقیق شده و موضعی استفاده می شوند. تحقیقات بالینی نشان داده است که برخی از این روغن ها می توانند بیماری های مختلف بدن از جمله درد را کاهش دهند.

انتخاب روغن ماساژ برای درمان کمر درد، بسته به نوع، شدت و علت کمردرد می تواند متفاوت باشد.

روغن های ماساژ شناخته شده و موثر

می توان از روغن های ضروری به شکل رایحه درمانی استفاده کرد که در آن اسانس را از طریق یک دیفیوزر تنفس می کنید تا میگرن یا درد ناشی از انسداد سینوس ها را تسکین دهید. روش دیگر استفاده از روغن، برای ماساژ آن بر روی ناحیه آسیب دیده است.

یک ماساژ خوب ماهیچه های شما را شل می کند، گردش خون و جریان خون را  تقویت بخشیده و التهاب بافت عضلانی را بهبود می بخشد. همچنین هر گونه تنش جسمی و استرس روحی را از بین می برد. ماساژ درمانی با روغن، اثر ترکیبی از ماساژ و فواید درمانی روغن را به همراه دارد.

بخاطر داشته باشید بهتر است نوع روغن ماساژ را بر اساس درد، محل و علت درد انتخاب کنید تا از مزایای ماساژ با روغن مناسب بهره مند شوید.

1- روغن اسطخودوس

روغن اسطوخودوس به دلیل اثرات آرام بخش و تسکین دهنده آن، نوعی روغن شناخته شده و مسکن محبوب است. این خاصیت این روغن باعث می شود که برای دردهای ناشی از استرس در سر، گردن و کمر بسیار موثر باشد. روغن اسطوخودوس را می توان استنشاق کرد یا روی قسمت های دردناک بدن مالید. روغن اسطخودوس روغنی ملایم است که می توان آن را مستقیماً روی پوست استفاده کرد.

استفاده یا استنشاق روغن اسطوخودوس در شب خواب آرام بخشی را به شما می بخشد که به نوبه خود به درمان طبیعی هر نوع درد بدن کمک می کند. این روغن بسیار آرام بخش و تقویت کننده خلق و خو، عصاب و حافظه است.

روغن بابونه برای ماساژ

2- روغن بابونه

 اسانس بابونه دارای خواص ضد اسپاسم و ضد التهابی است. ماساژ روغن بابونه به طور قطعی برای کمردرد به دلیل التهاب یا اسپاسم عضلانی مفید است. این روغن برای کاهش التهاب و درد مورد استفاده قرار می گیرد و به راحتی توسط پوست جذب می شود. درد شدید ناشی از مشکلاتی مانند سیاتیک یا ابتلا به دیسک را نیز می توان با استفاده از روغن بابونه بصورت ماساژ درمانی، بر روی نواحی آسیب دیده درمان کرد.

دو نوع روغن بابونه در بازار موجود است. یکی از آن ها روغن بابونه رومی است که دارای بافت سبک و ملایم تری است و اثر آرام بخش و حس آرامش دارد. نوع دیگر روغن بابونه آلمانی است که قوی‌ تر می باشد و در شرایط التهابی حاد یا دردهای شدید ماهیچه‌ای، مفاصل یا استخوان استفاده می‌شود.

3- روغن نعناع

ماساژ روغن نعناع بر روی نقاطی که احساس درد دارد به کاهش و تسکین درد ناشی از آرتریت، میگرن و دردهای عضلانی کمک می کند. استفاده از این روغن یک روش قدیمی است که هنوز هم کاربرد و تاثیرات بسیاری دارد. روغن نعناع فلفلی برای کاهش بروز اسپاسم های عضلانی سالیان سال است که شناخته شده و پر کاربرد است.

هنگامی که با روغن اسطوخودوس ترکیب شود، به دلیل تاثیرات قوی در تسکین درد و ایجاد حس آرامش هر دو روغن، می تواند حتی موثرتر و ماندگارتر باشد.

4- روغن رزماری

رزماری فراتر از یک گیاه پخت و پز و برای مصارف خوراکی است. روغن رزماری دارای مزایای بالینی و مصارف موضعی ثابت شده است. این خواص شامل کاهش درد ناشی از اختلالات روماتیسمی و دردهای قاعدگی مزمن است.

چنین اثرات ضد التهابی و ضد درد نیز ممکن است برای کمردرد و بدن دردهای خفیف مفید باشد و این روغن را تبدیل به یکی از شناخته شده ترین روغن های ماساژ کند.

روغن اکالیپتوس برای ماساژ

5- روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی خود تا حد زیادی با توانایی بالا در رفع انسداد سینوس ها و درمان سرماخوردگی شناخته شده و موثر است. اما جدای از این ها، روغن اکالیپتوس همچنین دارای خواص ضد درد و ضد التهابی است که به تسکین عضلات منقبض شده و گرفته کمک می کند.

روغن اکالیپتوس همچنین گردش خون را بهبود می بخشد که به نوبه خود به درمان و تسکین درد و گرفتگی کمک می کند.

6- روغن زنجبیل

زنجبیل یک ماده معمولی در آشپزخانه و برای آشپزی است اما با تحقیقات بسیاری مشخص شد که روغن آن نیز دارای خواص بسیاری است. روغن زنجبیل برای گرفتگی عضلات، آرتریت و التهاب مفاصل و ماهیچه ها بسیار موثر است. روغن زنجبیل باید همیشه با روغن حامل مناسبی مانند روغن نارگیل و یا روغن زیتون رقیق شود. یک ماساژ خوب با روغن زنجبیل رقیق شده، سفتی و گرفتگی یا انقباض عضلات را کاهش می دهد و درد ناشی از این مشکلات را تسکین می دهد.

جینجرول موجود در زنجبیل به دلیل خواص ضد درد و ضد التهابی آن بسیار محبوب و شناخته شده است و روغن زنجبیل را به روغن ماساژ ضروری و موثر برای بدن درد و التهابات عضلانی تبدیل می کند. همچنین گفته شده که در مورد مشکلاتی از قبیل کمر درد مزمن و سردرد های سطحی نیز معجزه می کند.

مضرات روغن های ماساژ

گرچه روغن ماساژ اگر طبق دستورالعمل های آن ها استفاده شوند هیچ خطر و عوارضی را در پی نخواهند داشت اما باید در نظر داشته باشید که همیشه باید اسانس ها و روغن های ضروری را قبل از استفاده موضعی حتما با روغن حامل مناسبی رقیق کنید. این می تواند خطر تحریک و سایر عوارض جانبی را کاهش دهد.

همچنین به طور طبیعی باید قبل از اولین کاربرد خود یک تست پچ پوستی انجام دهید تا از بروز هرگونه واکنش آلرژیک احتمالی یا در صورت داشتن آلرژی به آن روغن اطمینان حاصل کنید.

برای انجام این تست ابتدا مقدار کمی اسانس رقیق شده را در قسمت کمی از دست یا ناحیه داخلی ساعد خود بزنید. سپس ناحیه مورد نظر را با بانداژ بپوشانید. 24 ساعت صبر کنید تا ببینید آیا تحریک یا التهابی بر پوست رخ می دهد یا خیر، اگر هیچ خارش، تورم یا سایر واکنش های منفی را تجربه نکردید، می توانید بر کل بدن استفاده کنید.

Use of Aromatherapy Products and Increased Risk of Hand Dermatitis in Massage Therapists
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *