روغن بابونه چیست؟ 7 خواص روغن بابونه

روغن بابونه از گل بابونه به دست می آید و می توان گفت جزو گران قیمت ترین روغن های گیاهی می باشد. دو گونه بابونه وجود دارد: اولی بابونه رومی با نام علمی (Chamaemelum nobile) و دومی بابونه آلمانی با عنوان علمی (Matricaria recutita) است. بابونه رومی یک گیاه چند ساله است که اغلب با تقسیم تکثیر می شود. دارای ساقه های پرزدار، برگ های سبز تیره و معطر، با گل برگ های کوچک سفید که حول دکمه های زرد رنگ قرار گرفته اند. این گیاه تا ارتفاع 30 سانتی متر رشد می کند.

از طرف دیگر بابونه آلمانی چند ساله نیست و با کاشت بذر یا قرار دادن سر گل ها در خاک تکثیر می شود. ساقه های آن بدون پرز و چند شاخه هستند. دارای برگ های شویدی است و نسبت به بابونه رومی گل برگ های درشت تری دارد و گل های آن در سر شاخه ها قرار دارند. ارتفاع این گونه بابونه به 100 سانتی متر نیز می رسد. در این مقاله از بکرینا سعی داریم شما را با روغن بابونه و خواص آن آشنا کنیم، پس تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

روغن بابونه چیست؟

روغن بابونه چیست؟

روغن بابونه شامل ترکیباتی مانند فلاونوئیدهایی مانند آپیژنین ، لوتولین و کوئرستین است. همچنین ترپنوئیدها، کامازولن، آزولن موجود در این روغن دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدان هستند. دیگر ترکیبات موجود در روغن بابونه آلفا پینن و ترپن هستند که می تواند فعالیت آنزیمی را مهار کند.

یعنی انتقال دهنده های عصبی که از مغز به بقیه اندام های بدن پیام ارسال می کنند، هدف قرار داده و به آن قدرت بالقوه ای برای محافظت از عملکردهای مغز از جمله حافظه می دهد. آلفا پینن همچنین با همان انتقال دهنده های عصبی که تحت تأثیر داروهای ضد اضطراب قرار گرفته اند در تعامل است و این ممکن است استرس را کاهش دهد.

این روغن از نظر دارویی برای پوست، التهابات، تب، سیستم عصبی، دستگاه گوارش و همچنین ایجاد انگیزه برای برطرف کردن سموم بدن، حساسیت ها و عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین تسکین دهنده درد، آنتی بیوتیک، ضد باکتری و آرام بخش نیز می باشد. در ادامه به توضیح برخی از این فواید پرداخته ایم.

خواص روغن بابونه برای سلامتی

خواص روغن بابونه برای زیبایی و درمان بیماری های مختلف بسیار فوق العاده و موثر است. در کشورهای حوزه دریای مدیترانه، این روغن ارزش زیادی دارد. آن ها مدت ها قبل دریافتند که روغن بابونه برای سلامتی انسان از جمله رفع سموم از بدن، جلوگیری از عفونت،ناراحتی گوارش، درمان افسردگی، مراقبت از پوست، مو و … مفید است. در ادامه این مقاله، به توضیحات بیشتر درباره خواص روغن بابونه می پردازیم.

1- ناراحتی گوارشی

روغن بابونه در تسکین مشکلات گوارشی مانند اسهال، سوء هاضمه، نفخ شکم و حتی تهوع مؤثر است. این امر به  دلیل داشتن ترکیب ضد التهابی آزولن و ترکیب آنتی اسپاسمودیک آوودین در روغن بابونه می باشد. این ترکیبات عضلات صاف روده را شل می کنند تا هضم راحت تر صورت بگیرد. همچنین این امر بر روی دستگاه گوارش نوزادان نیز عمل می کند. استفاده این روغن به مدت یک هفته باعث تسکین قولنج در نوزادان نیز می شود.

2- ضد التهاب است

روغن بابونه دارای برخی از خواص ضد التهابی بسیار قوی است. این روغن حاوی چندین چربی مفید از جمله آلفا بیسابولول، کامازولن و ماتریسین است که این ها به مهار التهابات کمک می کنند. این موضوع باعث می شود روغن بابونه برای درمان شرایط التهابی پوست مانند اگزما و آرتریت بسیار عالی باشد.

3- درمان افسردگی

اضطراب و افسردگی اغلب در کنار هم اتفاق می افتند. محققان طی یک مطالعه ای از این روغن برای درمان افراد مبتلا به اضطراب و افسردگی استفاده کردند. آن ها بعد از هشت هفته درمان، کاهش قابل توجهی در علائم افسردگی بیماران مشاهده کردند، زیرا استشمام این روغن به دلیل بوی مطبوع و ترکیباتی که دارد، می تواند در غلبه بر افسردگی و ایجاد روحیه خوب بسیار کمک کند.

4- مناسب برای پوست

روغن بابونه در تسکین پوست ملتهب و دردناک قدرتمند است. یکی از مهم ترین مزایای آن، درمان شرایط سخت پوستی مانند آکنه، درماتیت و اگزما است. با دارا بودن عناصر ضد التهابی که به طور طبیعی در این روغن وجود دارد، می تواند جوش ها، آفتاب سوختگی ها، جای نیش حشرات، کبودی ها و بریدگی های کوچک را درمان کند. این روغن در لوازم آرایشی بسیار محبوب است، زیرا روند بهبود زخم ها و لکه های روی پوست را سرعت می بخشد و باعث جلوگیری از ایجاد عفونت می شود.

5- روغن بابونه تسکین دردها

محققان کاربرد روغن بابونه برای درمان آرتروز را بررسی کرده اند. در این تحقیق از شرکت کنندگان خواسته شد سه بار در روز به مدت سه هفته روغن را در محل مورد نظر بزنند و ماساژ دهند. محققان، در مقایسه با شرکت کنندگانی که از این روش درمانی استفاده نکرده اند، دریافتند که روغن بابونه به طور قابل توجهی درد را کاهش می دهد. این روغن دارای خاصیت ضد درد می باشد که به طور موثر درد عضلات و مفاصل را کاهش می دهد. ترکیبات آن همچنین باعث کاهش شدت سردرد، سینوس ها، درد دندان ها و آسیب دیدگی استخوان نیز می شوند.

خواص روغن بابونه برای سلامتی

6- کمک به داشتن خواب راحت

تحقیقات نشان می دهد این روغن می تواند به داشتن خواب راحت کمک کند. در یک مطالعه ای 60 سالمند را به دو گروه تقسیم کردند. به یک گروه در روز یک بارکپسول روغن بابونه و به گروه دیگر داروهای گیاهی دیگر داده شد. در پایان مطالعه محققان دریافتند، کسانی که از کپسول های روغن بابونه استفاده کرده اند نسبت به افرادی که داروهای دیگرمصرف کرده اند، کیفیت خواب بهتری دارند.

7- ضد سرطان است

محققان تاثیر روغن بابونه بر سلول های سرطانی را ارزیابی کردند. آن ها دریافتند که سلول های سرطانی هنگام درمان با این روغن به احتمال زیاد می میرند. در همین مطالعه مشخص شد که روغن بابونه توانایی رشد سلول های سرطانی در رگ های خونی را نیز کاهش می دهد که این موضوع برای از بین رفتن تومورها بسیار مهم است. همچنین تحقیقی به مؤلفه دیگری از روغن بابونه به نام آپی ژنین پرداخت. محققان دریافتند که آپی ژنین می تواند از رشد سلول های سرطانی جلوگیری کند.

8- رفع سموم از بدن

روغن بابونه باعث ایجاد تعریق زیاد می شود که به از بین بردن سموم و عوامل ایجاد کننده عفونت کمک می کند. همچنین می تواند همزمان بدن را خنک کند و تب را کاهش دهد.

9- جلوگیری از عفونت

روغن بابونه خاصیت ضد عفونی کننده و آنتی بیوتیکی بسیار خوبی دارد که اجازه نمی دهد عفونت ها به دلیل وجود باکتری ها و قارچ ها بوجود آیند. این عوامل ضد عفونی کننده می تواند انواع انگل های روده را نیز از بین ببرد.

10- تقویت اعصاب و روان

روغن بابونه در آرامش اعصاب و خلق و خو مناسب به ویژه در كودكان مؤثر است. همچنین در بزرگسالان در درمان التهاب دستگاه گوارش یا دستگاه ادراری فشار خون را کاهش داده و تورم رگ ها را نیز کاهش می دهد.

11- تقویت معده

معده را تقویت کرده و عملکرد آن را بهبود می بخشد. این روغن ترشح اسید هیدروکلریک، صفرا و آنزیم های موجود در معده را افزایش می دهد و از این طریق باعث هضم غذا می شود.

12- درمان علائم روماتیسم

ترکیبات روغن بابونه عملکردهای سیستم گردش خون را بهبود می بخشد. خون را از سموم مانند اسیداوریک سم زدایی می کند در نتیجه می تواند به درمان بیماری هایی مانند ورم مفاصل و ​​آرتریت که به دلیل گردش نامناسب خون ایجاد می شوند، کمک کند.

13- بهبود عملکرد سیستم عصبی

این روغن تقریباً همه اختلالات عصبی یا واکنش های شدید را که منجر به تشنج، اسپاسم و از دست دادن کنترل اندام می شود را آرام می کند. به این معنی که سیستم عصبی را در وضعیت سلامتی و عملکرد مناسب حفظ می کند.

خواص روغن بابونه برای پوست

خواص روغن بابونه برای پوست

1- درمان سوختگی

مانند بسیاری از روغن های گیاهی، روغن بابونه نیز دارای ترکیبات ضد عفونی کننده، ضد التهابی و ضد درد است. این می تواند به کاهش درد سوختگی کمک کند. همچنین از زخم در برابر عفونت احتمالی محافظت می کند که این یک خطر عمده به ویژه برای سوختگی درجه دو است.

طرز استفاده: همیشه روغن بابونه را با روغن حامل مانند روغن جوجوبا، روغن زیتون و یا روغن نارگیل مخلوط کنید، زیرا این روغن باعث تحریک پوست شده و موجب حساست می شود. استفاده چند قطره از این روغن برای ترکیب با روغن حامل کافی است و سپس مخلوط را در محل سوختگی بچکانید. همچنین می توانید چند قطره روغن بابونه را نیز در چای گیاهی خود مخلوط کنید تا از طریق مصرف خوراکی بتوانید محل سوختگی را درمان کنید.

2- مناسب برای درمان پسوریازیس

خشکی و خارش پوست اغلب می تواند اولین علامت پسوریازیس باشد، اما با مرطوب کردن سریع پوست و استفاده از ماده ضد التهابی می توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد. روغن بابونه دارای خاصیت مرطوب کننده و ضد التهابی است که می تواند هنگام استفاده بطور موقت درد را از بین ببرد.

نحوه استفاده: مخلوط روغن نعناع و روغن بابونه یک داروی خانگی محبوب پسوریازیس است. هر دو مورد قابل مصرف به صورت خوراکی هستند بنابراین نیازی به روغن حامل اضافی نیست. به سادگی این مخلوط را هر چند وقت که لازم است تا زمانی که لکه قرمز از بین برود، روی ناحیه ملتهب بزنید.

3- درمان اگزما

این روغن که سرشار از خواص ضد التهابی و آرامبخش است، می تواند خارش لکه های اگزما را کاهش دهد. ضمن اینکه تورم و قرمزی را نیز به مرور از بین می برد وضعیت ناخوشایند پوست را نیز بهبود می بخشد.

نحوه استفاده: ابتدا این روغن را با یکی از روغن های حامل ترکیب کنید و سپس 3-4 قطره از این مخلوط را به طور مستقیم دو بار در روز بر روی پوست ملتهب استعمال کنید و صبر کنید روغن جذب پوست شود تا نتیجه بهتری دریافت کنید.

4- درمان جای نیش حشرات

روغن بابونه به عنوان یکی از مؤثرترین راه حل ها برای درمان جای نیش حشرات شناخته شده است. زیرا دارای ترکیبات ضد التهابی، ضد درد و ضد عفونی کننده است که می تواند درد گزیدگی را برطرف کند و همچنین پوست شما را از خارش و هرگونه عفونت دیگر حفظ کند.

5- کاهش التهاب پوست

روغن بابونه به عنوان یک آرامبخش برای درمان پوست ملتهب عمل می کند. این ماده دارای ترکیبات درمانی است که باعث کاهش حساسیت و التهاب روی پوست می شود. این روغن در درمان زخم ها، پوست ترک خورده، سوختگی، کبودی و بثورات بسیار موثر می باشد.

خواص روغن بابونه برای مو

خواص روغن بابونه برای مو

1- مناسب برای درمان ریزش مو

هنگامی که پوست سر ملتهب است می تواند برای رشد مو بسیار بد باشد. زیرا این امر باعث ایجاد شوره سر، خارش بیش از حد و چرب شدن زیاد پوست سر می شود که بر کاهش رشد مو تاثیر به سزایی دارد. روغن بابونه یکی از بهترین روغن های گیاهی برای رشد مو است. زیرا دارای خواص ضد التهابی است که می تواند پوست سر ملتهب را بهبود بخشد و به رشد مو کمک کند.

طرز استفاده: برای استفاده، شما می توانید روغن بابونه را با روغن حامل مانند روغن زیتون یا روغن جوجوبا مخلوط کنید و سپس آن را به آرامی روی پوست سر و ریشه موهای خود استعمال کنید و 15 دقیقه صبر کنید تا روغن جذب پوست سر شود و در نهایت آن را با شامپویی ملایم بشویید.

2- متعادل کردن چربی موها

یکی دیگر از روش های درمانی طبیعی مو روغن بابونه است. چه موهای شما بیش از حد چرب یا خشک باشد، روغن بابونه به متعادل کردن شرایط مو کمک می کند. این روغن به طور مؤثر التهاب را کاهش داده و خارش را که به طور معمول با شوره سر همراه است رفع می کند.

3- روشی موثر برای روشن کردن رنگ موها

شما می توانید برای روشن تر کردن رنگ موهای خود روغن بابونه را با جوش شیرین مخلوط کرده و آن را به نواحی دلخواه موهای خود بزنید. در نهایت بعد از گذشت 15 دقیقه مو های خود را با شامپویی ملایم شستشو دهید.

4- نرم کننده طبیعی مو

افرادی که از روغن بابونه برای درمان موهای آسیب دیده خود استفاده می کنند نسبت به افراد دیگری که برای درمان به ماسک های شیمیایی روی می آورند، موهایی براق و نرم تری دارند. زیرا این محصول باعث تقویت کوتیکول های مو می شود، در نتیجه به داشتن موهای سالم کمک می کند.

عوارض جانبی روغن بابونه

عوارض جانبی روغن بابونه

روغن بابونه از دسته روغن هایی می باشد که غلیظ است و خوردن آن جایز نیست. افرادی که به گیاه بابونه حسایت دارند نباید از روغن و عصاره آن نیز استفاده کنند. روغن بابونه امکان دارد اثرات منفی خود را به صورت: واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی)، درماتیت تماسی یا واکنش های پوستی، سوزش چشم (هنگامی که در نزدیکی چشم اعمال می شود)، واکنش های حساس مثل سوزش پوست و استفراغ (در صورت مصرف زیاد) و غیره نشان دهد.

تهیه روغن بابونه

برای خرید روغن بابونه اصل به فروشگاه آنلاین بکرینا مراجعه کنید.

خرید روغن بابونه

آیا تا به حال تجربه ای در زمینه خواص روغن بابونه داشته اید؟ لطفا نظرات و پیشنهاد های خود را با کاربران بکرینا درمیان بگذارید.

منابع: organicfactsl  و  monq

4.2/5 - (18 امتیاز)

2 دیدگاه برای “روغن بابونه چیست؟ 7 خواص روغن بابونه

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   کاملا بستگی داره برای چه موردی میخواهید استفاده کنید.
   نحوه مصرف برای هر کاربرد متفاوت در مقاله ذکر شده لطفا مقاله را مطالعه بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *