مضرات روغن آرگان

مضرات روغن آرگان و عوارض جانبی آن از جمله مواردی است که کمتر فردی درباره آن اطلاعات دارد. در واقع مضرات روغن آرگان در این روزها که بازار فروش آن حسابی داغ است، کم تر مورد توجه قرار می گیرد و خواص بیشمار آن سبب شده است که افراد بدون تحقیق از آن استفاده کنند و دچار عوارض جانبی مصرف روغن آرگان گردند.

روغن آرگان، روغنی مفید برای سلامت پوست و مو محسوب می شود. این روغن از هسته درخت آرگان، که درختی مخصوص نواحی گرمسیری است به دست می آید. برای روغن آرگان فواید زیادی ذکر شده است. روشن شدن پوست، جوانسازی، از بین بردن چروک و لک های پیری، تقویت رشد مو، جلوگیری از ریزش مو و… از مهمترین اثرات مصرف روغن آرگان هستند. روغن آرگان محصولی ارگانیک، مغذی و سرشار از ویتامین و اسیدهای چرب است و تقریبا با تمامی پوست ها سازگاری دارد.

البته در بعضی موارد، مشاهداتی مبنی بر عوارض روغن آرگان بعد از مصرف آن دریافت شده است. لازم است بدانید، این عوارض، بسیار جزئی هستند و در اغلب موارد، منجر به اتفاق خاصی نمی شوند. عوارض روغن آرگان می تواند شامل حساسیت های پوستی و در مواردی بسیار محدود منجر به بروز آنافیلاکسی باشد.

در این محتوا قصد داریم در مورد مضرات روغن آرگان و راه های پیشگیری و درمان آن نکاتی مطرح کنیم. برای استفاده موثر و بدون دردسر از روغن آرگان، نیاز به داشتن اطلاعاتی در مورد عوارض آن دارید. پس در ادامه محتوا ما را همراهی کنید.

عوارض روغن آرگان

روغن آرگان چگونه تولید می شود؟

یکی از درختان بومی مراکش که در مناطق خاصی رشد می کند، درخت آرگان است که دارای میوه های بزرگی می باشد که برای رشد کامل، به یک سال زمان نیاز دارند. میوه آرگان دارای یک لایه پوست تلخ و پس از آن لایه ای گوشتی شیرین می باشد و در نهایت نیز هسته ای در وسط خود دارد. برای تهیه روغن آرگان از هسته این میوه استفاده می شود.

مطالعه  تشخیص روغن آرگان اصل از تقلبی

روغنی که در انتها به دست می آید شامل 99 درصد آسیل گلیسرول است و مابقی از تری آسیل گلیسرول و مونوآسیل ‌گلیسرول، دیاسیل ‌گلیسرول و اسید‌های چرب آزاد و … تشکیل شده است.

ترکیبات روغن آرگان سبب شده است که این محصول دارای فواید بسیاری برای پوست و مو باشد. به طوری که استفاده منظم از آن منجر به بهبود گردش خون و حفظ رطوبت پوست می گردد و با پیشگیری از به وجود آمدن چین و چروک ها بر روی صورت، از پیری زودرس جلوگیری می کند. استفاده از روغن آرگان برای موها نیز بسیار مفید است چراکه ضمن آبرسانی به پوست سر، مانع از ریزش مو نیز می گردد و می تواند مشکلات مرتبط با ساقه مو را نیز برطرف کند. بد نیست بدانید از روغن آرگان می توان به عنوان چاشنی در سوپ، سالاد و … نیز به صورت خوراکی استفاده کرد.

آیا مصرف روغن آرگان عوارض جانبی دارد ؟

امروزه روغن آرگان به عنوان یک فرآورده آرایشی در جهت تقویت پوست و مو مورد استفاده قرار می گیرد. استقبال زیاد از این روغن گیاهی و خواص و ویتامین های اسیدی بسیاری که دارد، افراد را از مضرات روغن آرگان غافل کرده است. به طوری که استفاده بیش از اندازه از روغن آرگان می تواند اثرات منفی بر روی پوست و مو داشته باشد.

البته لازم است پیش از پرداختن به عوارض روغن آرگان این موضوع را یادآور شویم که خواص روغن آرگان نسبت به مضرات آن بسیار زیاد است و در موارد معدودی از عوارض این محصول گزارش شده است. بنابراین نگرانی های زیادی در مورد مضرات روغن آرگان وجود ندارد چراکه در اثر بروز عوارض ناشی از آن نیز در حد جزئی می باشند و به راحتی قابل رفع هستند.

عوارض روغن آرگان

آشنایی با عوارض روغن آرگان

همانطور که گفته شد، روغن آرگان تقریبا با تمامی انواع پوست سازگار است و مصرف آن نمی تواند عوارض چندانی در پی داشته باشد. اما به هر حال، برای گرفتن یک نتیجه مطلوب و موثر در استفاده از روغن آرگان، نیاز است با عوارض احتمالی و نحوه بروز آن آشنایی پیدا کنید. در ادامه به بیان و معرفی عوارض روغن آرگان خواهیم پرداخت.

1. واکنش های آلرژیک از مضرات روغن آرگان

یکی از مضرات روغن آرگان، واکنش های آلرژیک و یا آنافیلاکسی است که برای اولین بار در یک مرد 34 ساله در مراکش گزارش گردید. میزان حساسیت این فرد به روغن آرگان به این صورت بود که حتی با بو کردن روغن آرگان نیز دچار درد در ناحیه گلو، افت فشار و تورم پوست می شد. این نوع از واکنش های آلرژیک بسیار خطرناک است که حتی می تواند منجر به مرگ نیز شود. البته جای نگرانی نیست، چراکه بروز این نوع حساسیت در اثر مصرف روغن آرگان در سراسر جهان، انگشت شمار است.

مطالعه  روغن آرگان برای لک صورت

معمولا در چنین شرایطی توصیه می شود اگر روغن آرگان را به صورت خوراکی مصرف می کنید، آن را از رژیم غذایی تان حذف کنید. همینطور لازم است به عنوان محصول مراقبتی پوست و مو نیز از آن استفاده نکنید.

برای رفع واکنش های آلرژیک ناشی از مضرات روغن آرگان، استفاده از داروهای اپی‌نفرین، آنتی‌هیستامین و کورتیکواستروئید نیز موثر است. بنابراین توصیه می شود حتی اگر سابقه حساسیت نداشته اید و قصد دارید برای اولین بار از روغن آرگان استفاده کنید، ابتدا مقدار کمی از آن را بر روی پوست دستتان امتحان کنید.

2. ایجاد حساسیت در افرادی که به آجیل آلرژی دارند

اگر شما به آجیل ها و دانه های روغنی حساسیت دارید، بهتر است از مصرف روغن آرگان نیز اجتناب کنید. روغن آرگان محصولی از هسته میوه درخت آرگان است که بهتر است افراد با سابقه آلرژی به آجیل، برای استعمال خارجی پوست و مو از آن استفاده نکنند. حتی توصیه می شود این روغن را بر روی لب های خود که احتمال بلعیده شدن وجود دارد نیز استفاده نکنید.

مضرات روغن آرگان

3. عوارض مصرف خوراکی روغن آرگان

همانطور که اشاره کوتاهی کردیم روغن آرگان به صورت خوراکی در سوپ ها، سالاد و … نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی موارد عوارض مصرف خوراکی روغن آرگان گزارش شده است که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم :

 • حالت تهوع
 • اسهال
 • نداشتن اشتها
 • نفخ
 • گیجی
 • دشواری خواب
 • بی حالی عمومی
 • تحریک بیش از حد افسردگی
 • و …

4. حساسیت ها و التهاب پوستی

از مضرات روغن آرگان در برخی از افراد، حساسیت و التهاب پوستی است و به صورت تورم های پوستی، قرمز شدن پوست، خارش در ناحیه مورد استفاده و … نمایان می شود.

قرمزی و تورم پوست

یکی از عوارضی که ممکن است در اثر مصرف روغن آرگان، روی پوست های حساس اتفاق بیفتد، قرمزی و تورم پوست می باشد. این اتفاق ممکن است در اثر حساس بودن پوست، یا استفاده از داروهای خاص، یا داشتن بیماری خاصی اتفاق بیفتد.

بروز جوش و آکنه

از دیگر عوارض روغن آرگان می توان به بروز جوش و آکنه های پوستی اشاره کرد. این مسئله نیز در صورتی اتفاق خواهد افتاد که پوست دچار حساسیت خاصی باشد یا موارد مصرف دارویی ناسازگار با روغن آرگان وجود داشته باشد.

مطالعه  آیا روغن آرگان پوست را روشن میکند؟

5. ضعف و ریزش مو

از روغن آرگان برای ریزش مو و تقویت و افزایش رشد موها نیز استفاده می شود. افرادی که به دلیل کمبود ویتامین ها و مواد مغذی دچار مشکلات مرتبط با مو همچون ریزش و یا مشکلات ساقه مو همچون مو خوره می شوند، می توانند با استفاده روغن آرگان این مشکلات را بهبود ببخشند. چنانچه دلیل مشکلات مو وراثتی و یا هورمونی باشد، نه تنها روغن آرگان اثربخشی نخواهد داشت، می تواند مضراتی را نیز به دنبال داشته باشد.

دلیل این موضوع این است که افرادی که دچار ریزش موی وراثتی و یا هورمونی هستند، در صورتی که از روغن آرگان برای تقویت موهای خود استفاده کنند، ممکن است مضرات روغن آرگان منجر به نتیجه عکس بر روی فولیکول های موی آن ها گردد.

عوارض جانبی روغن آرگان

عوارض مصرف روغن آرگان تقلبی

روغن آرگان از روغن های گیاهی گران قیمت است که همین موضوع سبب شده است برخی سودجویان روغن های تقلبی با نام روغن آرگان را در بازار به فروش برسانند. استفاده از روغن های آرگان تقلبی که دارای ناخالصی هستند، دارای مضرات و عوارض به مراتب بیشتری برای پوست و مو می باشند که می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

سعی کنید از ویژگی های روغن آرگان اصل شامل، ظاهر کدر، به سرعت جذب شدن در پوست، داشتن بویی نزدیک به بوی خاک، بافتی صاف و ابریشمی و … مطلع باشید و به آن توجه کنید و با خرید روغن آرگان اصل از مضرات آن در امان بمانید. در نظر داشته باشید که از طریق تست پچ و استفاده از کدی که بر روی کالا درج می گردد نیز می توان از اصل بودن آن مطلع شد.

 

مضرات روغن آرگان

مضرات مصرف روغن آرگان

ضعف و ریزش مو: همانطور که گفته شد، روغن آرگان ماده ای موثر در تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش آن می باشد. البته اثربخشی روغن آرگان برای بهبود و تقویت مو، در حالی اتفاق می افتد که مشکل شما در اثر کمبود ویتامین و مواد مغذی پیش آمده باشد. بعضی از مشکلات ریزش مو، ناشی از بیماری های هورمونی هستند و یا وراثتی هستند. در این موارد نه تنها مصرف روغن آرگان موثر نخواهد بود بلکه ممکن است باعث بروز عوارضی نیز شود.

عوارض روغن آرگان در استفاده از آن برای ریزش موی وراثتی و هورمونی، فولیکول ها را در جهت عکس تحریک می کند و در نتیجه منجر به تشدید ریزش مو خواهد شد.

مطالعه  روش نگهداری روغن آرگان

با توجه به موارد مطرح شده، عوارض روغن آرگان بسیار محدود است و نیازی نیست برای مصرف آن نگرانی خاصی داشته باشید.

راه های جلوگیری از بروز عوارض روغن آرگان

برای جلوگیری از بروز عوارض و مضرات روغن آرگان، می توان راهکارهایی به کار بست. اولین راهکار مشورت با یک پزشک متخصص پوست است. تا موارد مصرف دارویی و سوابق بیماری شما را بررسی کرده و با توجه به آنها دستور و میزان مصرف روغن آرگان را برای شما تعیین کند. درصدی از عوارض های روغن آرگان در اثر مصرف بیش از حد و بیش از اندازه از آن است. پزشک متخصص بهترین میزان مصرف را با توجه به مشکل، به شما پیشنهاد خواهد کرد.

راه دیگر، تست پچ است. این تست به منظور تشخیص اصالت روغن آرگان صورت می گیرد. این تست به راحتی امکان تشخیص اصل بودن روغن را فراهم می کند و با استفاده از کدی که روی کالا درج می شود، صحت سنجی خواهد شد. بسیاری از حساسیت های پوستی در صورت ترکیب روغن آرگان با موادی دیگر اتفاق می افتد

یک راه دیگر برای جلوگیری از بروز عوارض روغن آرگان مصرف آن بر روی قسمتی کوچک از پوست قبل از مصرف گسترده است. در این صورت، می توانید در صورت واکنش آلرژیک روی آن قسمت از پوست، از مصرف گسترده روغن آرگان خودداری کنید.

روش های درمان مشکلات ناشی از مصرف روغن آرگان

روش درمان مشکلات پوست و مو ناشی از عوارض روغن آرگان

به هر حال در صورت وقوع حساسیت های پوستی لازم است اقداماتی انجام دهید. اولین گام در درمان عوارض روغن آرگان این است که در صورت بروز حساسیت های پوستی، مصرف روغن را قطع کنید. در گام بعد، باید دقت کنید که از خود درمانی خودداری کنید و برای درمان حتما به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک با مشاهده پوست شما و حساسیت رخ داده شده، دارویی مناسب برای شما تجویز خواهد کرد.

همچنین علل بروز حساسیت را مشخص می کند. در صورتی که این عوارض ناشی از مصرف دارویی خاص باشد، دارویی مشابه برای شما تجویز می کند تا بتوانید در کنار مصرف دارو، بدون مشکل از روغن آرگان نیز استفاده کنید. با مراجعه به پزشک و مصرف داروهای تجویز شده، می توانید به راحتی عوارض و حساسیت های ناشی از مصرف روغن آرگان را درمان کنید.

امیدواریم مطالب ذکر شده، زمینه آشنایی شما با عوارض روغن آرگان و راه های پیشگیری و درمان آن را فراهم کرده باشد تا بتوانید استفاده ای موثر و بدون دردسر داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “مضرات روغن آرگان

 1. راحله گفته:

  یه چیزی که من دیدم اینه که تقریبا تمامی روغن های گیاهی بی خطرن ولی برخی پوست ها ممکنه حساسیته داشته باشن و بهترین کار هم همیشه اینه که یه مقدار کمی ر و اول به پوست تون بزنید و بعد اگه نیم ساعت گذشت و دیدین مشکلی نیست استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *