آیا روغن آرگان پوست را روشن میکند؟

آیا روغن آرگان پوست را روشن میکند؟ یکی از سوالاتی که بسیار زیاد پرسیده می شود همین سوال است. از قرن ها پیش، در طب سنتی، از روغن آرگان به عنوان روشن کننده موثر برای پوست استفاده می کردند. روشن کنندگی پوست با روغن آرگان، مسئله ای بود که پزشکان طب سنتی در سراسر جهان همواره به آن اعتقاد داشتند و از آن برای درمان برخی بیماری ها و لک های پوستی استفاده می کردند.

طبق شواهد به دست آمده پزشکان طب سنتی در مراکش از این روغن برای بهبود لک های ناشی از سوختگی نیز استفاده می کردند. طب سنتی بر این باور است که روغن آرگان، به آرامی لک های روی پوست را محو کرده و پوستی شفاف را به ارمغان می آورد. با وجود تمامی این موارد، خاصیت روشن کنندگی پوست با روغن آرگان تا همین چند سال پیش از دیدگاه علمی اثبات نشده بود.

در سال 2013 محققان تصمیم گرفتند آزمایشی انجام دهند تا طی آن تاثیر روغن آرگان بر روشن کنندگی پوست را بررسی نمایند. همانطور که می دانید از مهمترین عوامل ایجاد لک های پوستی تجمع رنگدانه ها زیر پوست است که این تجمع نتیجه افزایش تولید ملانین می باشد. هدف این آزمایش بررسی تاثیر روغن آرگان بر تولید ملانین و محو کردن لک ها بود. این آزمایش روی دو گروه صورت گرفت و مشاهده شد در نمونه هایی که از روغن آرگان روی لک هایشان استفاده کرده بودند، تولید ملانین با کاهش قابل توجهی همراه بود. پس در نهایت، روشن کنندگی پوست با روغن آرگان در سال 2013 از نظر علمی نیز اثبات شد.

آیا روغن آرگان پوست را روشن میکند؟ چگونه؟

لک ها معمولا در اثر بیماری ها یا حوادثی ایجاد می شوند. از جمله بیماری هایی که وجود لک در پوست را افزایش می دهند می توان هایپر پیگمانتاسیون و ملاسما را نام برد. از عوامل بروز این بیماری ها می توان به عدم کارکرد صحیح سیستم عصبی، وجود اختلالات هورمونی و ضعیف بودن سیستم ایمنی اشاره نمود.

مطالعه  روغن آرگان چیست؟ 28 خاصیت روغن آرگان

البته بروز آسیب های پوستی، نظیر سوختگی، جوش و آکنه نیز پوست را برای افزایش تولید ملانین تحریک می کنند. تمامی این عوامل باعث بروز لک و تیرگی در پوست انسان خواهند شد. در این قسمت از محتوا به بررسی چگونگی تاثیر گذاری روغن آرگان بر تیرگی های پوستی خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید تا بصورت دقیق بررسی کنیم آیا روغن آرگان پوست را روشن میکند یا خیر؟

آیا روغن آرگان پوست را روشن میکند

روغن آرگان خاصیت آنتی باکتریال و ضدعفونی کننده دارد که به پاکسازی پوست و لایه برداری سطحی آن کمک می کند. همان طور که می دانید یکی از راه های روشن کنندگی پوست لایه برداری است. در واقع روغن آرگان باعث کاهش سلول های مرده روی سطح پوست شده و سلول های جدید را روی سطح پوست افزایش می دهد و این عامل باعث می شود روشن کنندگی پوست با روغن آرگان حاصل شود.

از طرفی وجود توکوفرول در روغن آرگان بر تولید ملانین اثر گذاشته و تولید آن را تا حد زیادی کاهش می دهد و باعث روشن کنندگی پوست خواهد شد.

یکی دیگر از مواردی که روی مسئله روشن کنندگی پوست با روغن آرگان تاثیر می گذارد، وجود ویتامین E در این روغن می باشد. دیدگاه های پزشکی نشان می دهند که ویتامین E ماده ای موثر برای روشن سازی پوست می باشد. ویتامین E موجود در روغن آرگان به مرور روی لک ها اثر گذاشته و باعث محو شدن آن ها خواهد شد.

به علاوه بعضی از ترکیبات روغن آرگان خاصیت ضدالتهابی دارند که به بهبود جای زخم یا سوختگی کمک خواهند کرد. همچنین قرمزی پوست ناشی از آفتاب سوختگی نیز تا حد زیادی با روغن آرگان جبران خواهد شد.

یکی دیگر از دلایل روشن کنندگی پوست با روغن آرگان، وجود لینولئیک اسید در آن می باشد. در صورت استفاده موضعی از روغن آرگان، لینولئیک اسید موجود در آن روی تیرگی پوست اثر گذاشته و کم کم باعث محو شدن آن خواهد شد.

مطالعه  روغن آرگان برای لک صورت

با توجه به موارد ذکر شده باید گفت که تاثیر گذاری روغن آرگان روی از بین بردن لک های پوستی و روشن کنندگی پوست به طور کاملا علمی اثبات شده است. اما برای نتیجه گرفتن از آن باید صبور باشید چرا که اندکی زمانبر است. اما به هرحال روغن آرگان مایعی کاملا طبیعی است و هیچ گونه اثر مخربی روی پوست نخواهد گذاشت پس بهتر است جای داروهای شیمیایی از این روغن برای شفاف سازی پوست استفاده کنیم. امیدواریم مطالب ذکر شده اطلاعات لازم را برای شما فراهم کرده باشد.

اگر نیاز به روغن آرگان اصل دارید میتوانید از صفحه خرید روغن آرگان، بهترین روغن آرگان موجود را از طریق مجموعه روغنگیری بکرینا تهیه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *