9 خواص روغن میخک و مضرات احتمالی

روغن میخک در زندگی روزمره کاربردهای زیادی دارد، به خصوص برای بیماری هایی که به طور معمول پیش می آیند. مانند سایر روغن های گیاهی، روغن میخک نیز از گل های گیاه میخک استخراج می شود. این روغن برای تسکین التهابات دندان بیشتر شناخته شده است و شما می توانید آن را از داروخانه ها در محصولات گوناگون خریداری کنید. یکی دیگر از موارد معمول مصرف این گیاه، افزودن اسانس آن به داروهای سرفه و داروهای سرماخوردگی است.

روغن میخک از جوانه های گل خشک میخک استخراج می شود که با نام علمی Syzygium aromaticum یا Eugenia caryophyllata شناخته می شود. این روغن دارای خواص دارویی متعددی است و می تواند به صورت موضعی برای تسکین درد نیز استفاده شود. روغن میخک سرشار از فنیل پروپانوئیدهای گیاهی است که ترکیب اصلی آن اوژنول است. سایر ترکیبات فعال زیستی آن ممکن است شامل تیمول، کارواکرول و سینامالدئید باشد.

این روغن به رنگ های زرد کمرنگ یا قهوه ای طلایی و دارای رایحه ای تند مانند عطر میخک است. همچنین می توان از این روغن به عنوان عطر و طعم دهنده نوشیدنی ها استفاده کرد.

روغن میخک چیست

خواص روغن میخک برای سلامتی

اگرچه این روغن، تسکین دهنده و مراقبت کننده ای برای دندان شناخته شده است اما فواید آن فقط به این مورد محدود نمی شود. این روغن قدرتمند می تواند برای شما معجزه آسا باشد. در ذیل به دیگر فواید روغن میخک اشاره شده است.

1- تقویت سیستم ایمنی بدن

گیاه میخک و روغن آن برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید هستند. خواص ضد باکتری بالقوه آنها می تواند به تقویت مقاومت بدن در برابر بسیاری از بیماری ها کمک کند؛ زیرا آنتی اکسیدان های موجود در روغن میخک، بدن را از رادیکال های آزاد مضر دور می کنند.

2- افزایش گردش خون

اوژنول موجود در روغن میخک، یک جز همه کاره است که می تواند در تحریک گردش خون نیز موثر باشد. افزایش گردش خون می تواند به اکسیژن رسانی خون و سیستم های اندام افزوده، که باعث افزایش متابولیسم بدن می شود.

3- جلوگیری از زخم معده

طبق یک مطالعه تحقیقاتی انجام شده، روغن میخک می تواند به تحریک مخاط معده که به عنوان یک عامل مهم محافظ گوارشی در نظر گرفته می شود، کمک کند. اوژنول موجود در روغن میخک در ترکیب اصلی آنها می تواند به محافظت از پوشش دستگاه گوارش بپردازد و از ایجاد زخم و ورم معده جلوگیری کند، یعنی سلامت کلی دستگاه گوارش را بهبود بخشد و به کاهش حالت تهوع کمک کند.

4- خاصیت ضد التهابی قوی

فلاونوئیدهای موجود در روغن میخک دارای خواص ضد التهابی قوی هستند. بنابراین از این روغن طبیعی قدرتمند می توان برای درمان انواع التهابات بدن از دندان درد، لثه ملتهب، التهاب پوست، یا درد عضلات و مفاصل گرفته تا التهاب روده استفاده کرد.

تقویت سلامت قلب با روغن میخک

5- تقویت سلامت قلب

روغن میخک از بسیاری جهات می تواند موجب تقویت سلامت قلب شود. تحقیقات منتشر شده در مجله داروسازی انگلیس ثابت کرد که اوژنول موجود در روغن میخک، در حالی که فشار خون را کاهش می دهد، به اتساع عروق نیز کمک می کند. یکی دیگر از ترکیبات فعال زیستی موجود در روغن به نام استیل اوژنول که یک مهار کننده پلاکت قوی است، می تواند از تشکیل ترومبوز یا ایجاد لخته خون جلوگیری کند.

6- تسکین دهنده دردها

از روغن میخک می توان به عنوان تسکین دردها استفاده کرد. هنگامی که بر مفاصل و عضلات بیش از حد کار و فشار می آید، استفاده از چند قطره این روغن بر روی محل التهاب، موجب تسکین درد و تورم در آن قسمت می شود. اطمینان حاصل کنید که اگر اسانس میخک می باشد، آن را قبل از استفاده موضعی با روغن های حامل رقیق کرده و در صورت داشتن پوست حساس، تست پچ را انجام دهید.

7- کنترل دیابت

روغن میخک به دلیل توانایی بالای آن در کنترل دیابت، بسیار مورد بررسی قرار گرفته است. در یک مطالعه حیوانی که در مجله بین المللی داروسازی منتشر شده است، اثرات روغن میخک و همچنین روغن زنجبیل را بر روی موش های دیابتی مورد بررسی قرار دادند. این تحقیقات ثابت کرد که این روغن ها دارای آنتی اکسیدان هستند و می توانند به تنظیم دیابت و علائمی که از این بیماری ناشی می شوند، کمک کنند.

8- محافظت از کبد در برابر هپاتیت

مطالعات تحقیقاتی نشان می دهد که ترکیبات زیستی فعال در روغن میخک، می تواند به ارتقا سلامت کبد و حفاظت از آن در برابر بیماری هپاتیت کمک کند. آنها می توانند به جلوگیری از بیماری کبد چرب و از بین بردن علائم سیروز کبدی موثر باشد.

9- خاصیت ضد باکتریایی

روغن میخک ممکن است دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی باشد و می تواند از رشد مخمرها و باکتری ها جلوگیری کند. طبق تحقیقات انجام شده، ترکیبات فنلی موجود در روغن می تواند چندین باکتری گرم نامطلوب را از بین ببرد. از روغن میخک به دلیل خواص ضد میکروبی می توان برای جلوگیری از عفونت استفاده کرد. این روغن برای درمان زخم ها، بریدگی ها، گال ها، عفونت های قارچی، کوفتگی ها و سایر انواع آسیب ها می تواند موثر باشد.

همچنین می تواند برای درمان گزش و نیش حشرات نیز مفید باشد. اسانس میخک بسیار قوی است، بنابراین باید به صورت رقیق شده و باید با دقت بیشتری برای افرادی که پوست حساس دارند استفاده شود.

عملکرد روغن میخک

  • روغن میخک حاوی مقادیر قابل توجهی از نوعی ماده بی حس کننده طبیعی است که اوژنول نامیده می شود. این ترکیب در کاهش التهاب، تورم و تحریک لثه ها موثر است که در هنگام احساس درد و التهاب در دندان ها، برای تسکین آن، روغن میخک گزینه مناسبی می تواند باشد.
  • به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان و سطح اوژنول موجود در روغن میخک، به عنوان یک گیاه محافظ نهایی شناخته می شود که می تواند در برابر آسیب رادیکال های آزاد حفاظت کننده باشد.
  • ثابت شده است که روغن میخک از باکتری های گرم منفی، گرم مثبت و همچنین مخمر جلوگیری می کند. این نکته قابل توجه است که باکتری های گرم منفی اغلب در برابر آنتی بیوتیک ها و سایر اقدامات ضدباکتری مقاوم هستند.
  • هنگامی که صحبت از محافظت از پوست می شود، نشان داده شده است که میخک علاوه بر داشتن اثرات ضد سرطانی در صورت استفاده موضعی، بر بازسازی بافت و دفاع در برابر آسیب های فیبروبلاست های پوستی نیز موثر است.
  • بر اساس برخی مطالعات، دیگر ترکیبات فعال در میخک که اثرات درمانی دارد، از جمله اوژنول استیل، به نظر می رسد که یک “مهارکننده پلاکت قوی” در سلول های خونی انسان باشد. این بدان معنی است که از جمع شدن پلاکت ها در خون جلوگیری می کند، که می تواند به تشکیل لخته های خون کمک کند. می دانیم که میخک به عنوان یک ماده طبیعی رقیق کننده خون عمل می کند، تا حدی که ترکیب روغن میخک با سایر رقیق کننده های خون معمولی توصیه نمی شود.

مضرات روغن میخک

مضرات روغن میخک برای سلامتی

با این که روغن میخک برای استفاده معمولا بی خطر است اما همانند دیگر روغن ها ممکن است عوارض احتمالی را در پی داشته باشد. همچنین ممکن است در افرادی که دارای حساسیت هستند واکنش های آلرژیک را به دنبال داشته باشد.

استفاده و مصرف بیش از حد این روغن نیز ممکن است منجر به عوارضی مانند سوزش پوست، بینی، دهان، گلو، مشکلات تنفسی، و اسهال شده و به ندرت دیده شده که استفاده از مقادیر بیشتر آن باعث آسیب های کبدی شود.

هنگام مصرف خوراکی روغن میخک، بیش از دو هفته متوالی از آن استفاده نکنید. توصیه می شود که یک مکمل پروبیوتیک دو بار در روز برای بازیابی فلور مفید مصرف کنید.

در صورت بارداری، شیردهی یا در حال مداوا بودن هرگونه نگرانی و مشکلات در رابطه با سلامتی، بهتر است روغن میخک مصرف نشود. روغن ضروری میخک معمولاً برای استفاده برای کودکان زیر 2 سال نیز توصیه نمی شود.

حرف آخر

یکی از معروف ترین کاربردهای روغن میخک کمک به تسکین مشکلات دندان مانند دندان درد است. حتی سازندگان جریان اصلی خمیردندان، مانند Colgate، معتقدند که این روغن می تواند در کنار تسکین درد دندان، در محافظت از لثه و دهان نیز توانایی چشمگیری داشته باشد.

نشان داده شده است که علاوه بر اثرات ضد میکروبی و پاک کنندگی با طیف گسترده که به عمق پوست و حتی فراتر از آن می رسد، می تواند به عنوان یک ضد التهاب و کاهش دهنده طبیعی درد و ناراحتی ها نیز عمل کند.

آیا تاکنون تجربه استفاده از روغن میخک چه به صورت موضعی، چه به صورت خوراکی را داشته اید؟ تجربیات، نظرات و سوالات خود را با کاربران بکرینا در میان بگذارید.

منبع: draxe و everydayhealth

4.2/5 - (6 امتیاز)

2 دیدگاه برای “9 خواص روغن میخک و مضرات احتمالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *