خواص روغن تمشک و عوارض جانبی

روغن تمشک، روغنی دلچسب و خوش عطر و بو است که از دانه های کوچک میوه تمشک به روش پرس سرد استخراج می شود. انواع مختلفی از تمشک در طبیعت وجود دارد که تمشک قرمز یا تمشک وحشی (rubus idaeus) رایج ترین نوع آن است. این تمشک بومی اروپا و شمال آسیا است و در مناطق معتدل در سراسر جهان کشت می شود.

از جمله خواص روغن تمشک، ضد التهاب بودن، سبک و ملایم بودن بافت آن می باشد. این روغن از آسیب های اشعه های خورشید بر روی پوست جلوگیری می کند و به دلیل دارا بودن ویتامین A و ویتامین C، استفاده از آن بر روی پوست باعث درخشندگی و زیبایی پوست می شود.

هم چنین به دلیل وجود ویتامین E شگفت انگیز، از ریزش مو نیز جلوگیری می کند. وجود ویتامین های B3 و B6 در ایثن روغن باعث شده که از این روغن در محصولات آرایشی و مراقبتی پوست، به دلیل قدرت آن در جلوگیری و کاهش چین و چروک و پیری پوست کاربرد داشته باشد.

ارزش غذایی روغن تمشکجدول ارزش غذایی روغن تمشک

یک فنجان از روغن تمشک حاوی؛

کالری 62
کربوهیدرات ۱۴٫۷ گرم
پروتئین 2 گرم
فیبر ۷٫۶ گرم
ویتامین C ۳۰٫۲ میلی گرم (حدود ۵۰ درصد نیاز روزانه بدن)
منگنز ۰٫۹ میلی گرم (حدود ۴۷ درصد نیاز روزانه بدن)
ویتامین K ۲۸٫۵ میکروگرم (حدود ۳۶ درصد نیاز روزانه بدن)
مس ۰٫۲ میلی گرم (حدود ۱۲ درصد نیاز روزانه بدن)
فولات ۳۶ میکروگرم (حدود ۹ درصد نیاز روزانه بدن)
ویتامین E ۱٫۷ میلی گرم (حدود ۸ درصد نیاز روزانه بدن)
پتاسیم ۲۳۳ میلی گرم (حدود ۷ درصد نیاز روزانه بدن)
منیزیم ۲۸٫۸ میلی گرم (حدود ۷ درصد نیاز روزانه بدن)
ویتامین A ۳۰۸ IU (حدود ۶ درصد نیاز روزانه بدن)
نیاسین ۰٫۹ میلی گرم (حدود ۵ درصد نیاز روزانه بدن)
آهن ۰٫۹ میلی گرم (حدود ۵ درصد نیاز روزانه بدن)
روی ۰٫۸ میلی گرم (حدود ۵ درصد نیاز روزانه بدن)
ویتامین B5 ۰٫۴ میلی گرم (حدود ۴ درصد نیاز روزانه بدن)
کلسیم ۴۱٫۸ میلی گرم (حدود ۴ درصد نیاز روزانه بدن)
فسفر ۳۱٫۷ میلی گرم (حدود ۳ درصد نیاز روزانه بدن)

خواص روغن تمشک

روغن تمشک دارای فواید بسیاری از جمله؛

1- جلوگیری از رشد سریع سرطان

از جمله خواص روغن تمشک، توانایی آن به عنوان یک ماده ضدسرطانی است. این ویژگی به علت وجود آنتی اکسیدان ها است. میوه تمشک خود حاوی پلی فنول های فراوان است که نوعی آنتی اکسیدان هستند که توانایی مبارزه با سرطان را دارند. برخی تحقیقات نشان دهنده این بودند که عصاره تمشک تازه اثرات پیشگیرانه از تومور را بر روی سلول های ریه انسان دارد.

سطوح بالای استرس اکسیداتیو که سبب تکثیر سلول های سرطانی می شود، توسط آنتوسیانین های موجود در روغن تمشک مسدود شده و از بین خواهند رفت. به طور کلی مواد مغذی موجود در روغن تمشک به جلوگیری از برخی جهش های سلولی که منجر به سرطان می شود کمک می کند.

گفته می شود که روغن تمشک دارای بیش از یک سوم از میزان مصرف توصیه شده روزانه برای ویتامین K است، که نقش مهمی در جلوگیری و مبارزه با سرطان پروستات، روده بزرگ، معده، بینی، دهان و کبد دارد.

2- سلامت پوست

برخی مواقع استفاده مستقیم از روغن تمشک بر روی پوست تاثیر عمیقی بر روی آن خواهد گذاشت. به طور کلی روغن تمشک از پوست در برابر آسیب های UVB که از طریق فعالیت های آنتی اکسیدانی ایجاد می شود محافظت می کند. روغن این میوه از کراتینوسیت های موجود در پوست (سلول هایی که یک لایه محافظ روی اپیدرم ایجاد می کنند) در برابر آسیب های اشعه UV محافظت می کند.

ویتامین های C موجود در تمشک به حفظ و تقویت قدرت پوست در برابر آلودگی ها کمک می کنند. بدین ترتیب استفاده مکرر از روغن آن به صورت مستقیم بر روی پوست، باعث تولید کلاژن شده و خشکی پوست را کاهش می دهد و هم چنین از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند. مواد مغذی موجود در روغن تمشک دارای اثرات ضد ویروسی بر عفونت های مضر پوستی، به ویژه ویروس تبخال که علت زخم های سرد است می باشد.

3- کاهش التهاب، جلوگیری و درمان عفونت و افزایش سطح ایمنی

آنتی اکسیدان ها از جمله موارد ضروری هستند که به دلیل خاصیت محافظت کنندگی، بهتر است در برنامه غذایی روزانه قرار گیرند. آنتی اکسیدان ها از استرس اکسیداتیو و التهاب مزمن که موجب بروز بیماری های بسیاری می شوند جلوگیری می کنند. التهاب ریشه بسیاری از بیماری ها است که فرآیندی طبیعی بخشی از سیستم دفاعی بدن در برابر باکتری های مضر است.

اما متاسفانه رژیم های امروزی زمینه ساز ایجاد التهاب مزمن و بیماری هستند. روغن تمشک به طور طبیعی سبب کاهش التهاب می شود، سرشار از آنتی اکسیدان است و به فرآیند های مفید و ضروری بدن کمک می کند.

از نمونه توانایی های روغن تمشک، مانند روغن آلوئه ورا، برای مبارزه با التهاب، خاصیت محافظتی آن در برابر زخم معده است. نمونه تحقیقاتی در این زمینه نشان دهنده کاهش 88 درصدی زخم معده در افراد مصرف کننده بود. این نتایج به دلیل کاهش التهاب در پوشش مخاطی معده و همچنین کاهش استرس اکسیداتیو بود.

روغن تمشک باالتهاب مبارزه کرده و به جلوگیری از آسیب های رادیکال آزاد ناشی از استرس اکسیداتیو در بدن می پردازد و با مصرف این روغن، شروع یا پیشرفت بیماری ها یا پیری زودرس کاهش پیدا می کند. هم چنین این روغن می تواند عفونت های دهان را با مبارزه با باکتری های آلوده، در حالی که باکتری های مفید سالم و دست نخورده باقی می مانند، درمان کند. بنابراین یکی از خواص روغن تمشک، عامل بالقوه قوی برای درمان عفونت است.

4- حفاظت از سیستم قلب و عروق

ویتامین K موجود در روغن تمشک برای سلامتی تمامی بخش های سیستم قلبی عروقی مفید است. ویتامین K به منظور جلوگیری از سفت شدن سرخرگ ها موجب عبور کلسیم از آن ها شده و به جلوگیری از انباشته شدن کلسیم که می تواند منجر به بیماری های قلبی جدی شود، کمک می کند.

مصرف ویتامین K موجود در روغن تمشک، همچنین به تنظیم سطح متعادل فشار خون، کاهش التهاب در سلول های عروق خونی (هم در رگ ها و هم در شریان ها) و کاهش احتمال ابتلا به حمله قلبی را به دنبال دارد. علاوه بر این، عملکرد دیگر آنتوسیانین های موجود در روغن تمشک (یکی از آنتی اکسیدان های پلی فنول است که در برابر سرطان بسیار موثر می باشد) اثرات محافظتی آنها در برابر اختلال عملکرد اندوتلیال و نارسایی قلبی است.

5- کنترل قند خون

روغن تمشک دارای کربوهیدرات کم و فیبر زیادی است. بنابراین یک انتخاب هوشمندانه برای کسانی می باشد که به دنبال کنترل قند خون خود هستند. شاخص گلیسمی (GI) عددی است که سرعت تاثیر مواد غذایی بر روی قند خون را نشان می دهد. گرچه GI میوه تمشک مشخص نشده است، اما بیشتر توت ها گلیسمی پایینی دارند.

علاوه بر این، مطالعات نشان داده اند که تمشک سبب کاهش قند خون و بهبود مقاومت به انسولین می شود. بنابراین مصرف روغن تمشک، به دلیل میزان متناسب کربوهیدرات، فیبر و تانن باعث تناسب در سطح قندخون می شود.

علاوه بر این، روغن تمشک دارای تانن زیادی است. تانن تولید آنزیم گوارشی لازم برای تجزیه نشاسته (آلفا آمیلاز) را مسدود می کند. تمشک با مسدود کردن آلفا آمیلاز، ممکن است میزان کربوهیدرات جذب شده پس از خوردن غذا را کاهش دهد. بنابراین تاثیر منفی مصرف وعده های غذایی بر روی قند خون را کاهش می دهد.

6- درمان آرتروز

روغن تمشک به دلیل توانایی ضد التهابی خود می تواند آرتریت را درمان کرده و علائم آن را کاهش دهد. طبق مطالعات و تحقیقاتی که بر روی تعدای موش در این زمینه شد، نشان دهنده این بود که روغن تمشک تخریب مفصلی را کاهش می دهد. اعتقاد بر این است که روغن تمشک از طریق مسدود کردن COX-2 (آنزیمی که مسئول ایجاد التهاب و درد است) از بدن در برابر آرتریت محافظت می کند.

کربردهای روغن تمشکموارد استفاده از روغن تمشک

روغن تمشک قرمز اغلب در آماده سازی های آرایشی به عنوان افزودنی به کرم های صورت، لوسیون ها، مومیایی ها، سرم ها و روغن ها استفاده می شود. این روغن به دلیل مزایای ضد التهابی قوی، از مشکلات پوستی مانند اگزما در صورت استفاده مداوم و موضعی از روغن، جلوگیری می کند.

روغن تمشک دارای ویژگی های یک ضد آفتاب مطلوب مانند فواید ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و آبرسانی، به محصولات ضد آفتاب افزوده می شود. این ماده همچنین یک محصول شناخته شده و کاربردی برای محصولات ضد پیری است.

طبق مطالعه ای، روغن تمشک توانایی جذب نور UV مانند ضد آفتاب هایی با SPF 28-40 را دارد. برخی از مردم به این اشتباه دچار می شوند که روغن تمشک ضد آفتاب موثری است، اما در حقیقت این ادعا اثبات نشده است. همانطور که گفته شد، به احتمال زیاد این روغن به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی، به یک ضد آفتاب طبیعی با فیلترهای UV مناسب اضافه می شود.

مضرات روغن تمشک

روغن تمشک عوارض جانبی و مضرات خاصی ندارد ولی بهتر است نکات زیر را ملاحظه بفرمایید:

  • از مصرف بیش از حد این روغن بپرهیزید که موجب واکنشات و حالت تهوع خواهد شد.
  • همانند همه ی روغن ها این روغن نیز ممکن است باعث بروز واکنش های آلرژیک در برخی افراد شود. پس قبل از مصرف تست حساسیت را در نظر داشته باشید.
  • اگر بیماری خاصی دارید قبل از مصرف ترجیحا با پزشک مشورت کنید.

نتیجه گیری

روغن تمشک دارای کالری کم، اما فیبر، ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های زیادی است. مصرف روغن این میوه با افزودن آن به خوراکی ها یا غذاها، ممکن است در مقابل دیابت، سرطان، چاقی، آرتروز و سایر بیماری ها از بدن محافظت کند و حتی ممکن است اثرات ضد پیری نیز داشته باشد. روغن تمشک به دلیل ترکیبات مغذی که دارد،، از ویژگی های برتر ضد التهابی برخوردار است که آن را به محصولی مناسب برای صورت، لب و ضد آفتاب تبدیل کرده است. 

چنانچه تجربه استفاده از این روغن را داشته اید یا در صورت داشتن اطلاعات یا سوال و پیشنهاد در این زمینه، می توانید نظرات خود را با کاربران بکرینا در میان بگذارید.

منبع: schoolofnaturalskincare و healthline

 

4.5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *