روغن سیاه دانه چیست؟ 23 خواص درمانی و زیبایی بی نظیر آن

روغن سیاه دانه چیست؟ خواص روغن سیاه دانه و عوارض جانبی احتمالی آن را در این مقاله از بکرینا بررسی خواهیم کرد. سیاه دانه میوه گیاهی به نام Nigella sativa با گل های چند رنگ از جمله آبی، سفید و بنفش روشن می باشد که در شرق اروپا، غرب آسیا و مناطق خاورمیانه رشد می کند. هزاران سال پیش از این ریز دانه های سیاه به عنوان یک داروی طبیعی برای طیف وسیعی از بیماری ها و مشکلات زیبایی استفاده می کردند.

روغن این بذر از طریق فشار سرد به دست می آید که طبع گرم و خشک و رنگی سبز تیره دارد. روغن سیاه دانه حاوی ترکیباتی نظیر آنتی اکسیدان های بتاسترول، نیگلون، تیموکینون، اسیدهای چرب، پروتئین های گیاهی، سلنیوم، آرژنین، کاروتن، آهن، پتاسیم، غنی از اسید اولئیک و … است. همچنین دارای اسید پالمیتیک، نوعی ساپونین گیاهی به نام ملاتین، ویتامین C، امگا 6 و ویتامین A که باعث تقویت بینایی می شود نیز می باشد.

روغن سیاه دانه با توجه به ترکیباتی که دارد، برای سلامتی بدن بسیار مفید است. از جمله خواص آن برای سلامتی می توان به تقویت سلامت قلب، رشد عضلات، درمان پوکی استخوان، بهبود آلرژی و … اشاره کرد. در این مقاله از بکرینا بیشتر با خواص روغن سیاه دانه آشنا می شوید.

خواص روغن سیاه دانه برای سلامتی

خواص روغن سیاه دانه برای سلامتی

1- بهبود آلرژی و حساسیت ها

بیماری های آلرژیک مانند رینیت آلرژیک معروف به تب یونجه (التهاب مخاط بینی که بر اثر واکنش های بیش از حد، حساسیت ایجاد می کند) که یکی از بیماری های مزمن است و علائم آن در فصلی خاص ظاهر می شود. این علائم شامل آبریزش بینی، خارش چشم و گلو درد می باشد. آسم و درماتیت آتوپیک نیز نمونه هایی از بیماری های آلرژیک است که برخی مطالعات نشان داده اند که سیاه دانه و روغن آن در تسکین علائم آنها نقش دارند.

در نتایج مطالعه منتشر شده در Phytotherapy Research در سال 2003 ، مشخص شد که مصرف 40-80 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن در روز از مکمل روغن سیاه دانه به کاهش علائم حساسیت کمک می کند. این ممکن است به دلیل نقش آنتی اکسیدان های قوی موجود در آن باشد که به عنوان ضد التهاب و تقویت سیستم ایمنی بدن عمل می کند.

2- جلوگیری و کنترل سرطان

روغن سیاه دانه از دانه های یک درختچه گلدار، Nigella sativa استخراج می شود که این گیاه سرشار از تیموکینون است. ترکیبی که به نظر می رسد تأثیر زیادی در مبارزه با انواع سرطان دارد. گروهی از مطالعات علمی نیز نشان داده است که سیاه دانه دارای اثر ضد سرطانی، به ویژه سرطان لوزالمعده است.

در مطالعه ای که توسط گروه جراحی در دانشگاه توماس جفرسون در پنسیلوانیا به عمل آمد، مشخص شد که یک ماده شیمیایی موجود در سیاه دانه به کاهش پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) کمک می کند که این بیماری ممکن است باعث تولید سلول های سرطانی شود. این ماده شیمیایی همان تیموکینون است که یک آنتی اکسیدان قدرتمند می باشد و می تواند با سلول های سرطانی مقابله کند.

3- تسکین علائم آسم

خواص ضد التهابی روغن سیاه دانه در تسکین علائم آسم بسیار مفید است و می توان آن را یک درمان موثر برای این بیماری دانست. این روغن می تواند وضعیت بهبودی را تسریع بخشد و از تولید و ترشح مخاط اضافی که باعث انسداد مجاری تنفسی می شود و در حالت سرفه که خس خس سینه اتفاق می افتد، جلوگیری کند. همچنین این روغن قادر به درمان برونشیت نیز می باشد.

4- سلامت قلب

در بسیاری از نقاط جهان، از روغن سیاه دانه به عنوان یک داروی سنتی برای چاقی، دیابت و فشار خون بالا استفاده می شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که مکمل های ساخته شده با این روغن می توانند سطح کلسترول و چربی در خون که به آنها تری گلیسیرید گفته می شود را کاهش دهد. این موضوع در تقویت سلامت قلب نقش بسزایی دارد. برخی تحقیقات نیز نشان می دهند که مصرف مکمل های پودر سیاه دانه (نه روغن) به افزایش کلسترول خوب هنگام ورزش کمک می کند.

5- تسکین علائم آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است که می تواند باعث بزرگ شدن مفاصل و در نتیجه فرسایش استخوان شود. یک مطالعه علمی نشان می دهد که مصرف روزانه روغن سیاه دانه ممکن است تورم و سفتی مفصل را کاهش دهد. این روغن می تواند یک درمان مفید برای آرتریت روماتوئید باشد.

6- تقویت سلامت کبد

کبد یک ارگان مهم است زیرا به فرایندهای متابولیسم، تولید پروتئین های مورد نیاز برای تعادل مایعات کمک می کند و برای عملکرد سیستم ایمنی و سم زدایی بدن بسیار حیاتی است. شواهد علمی متعدد نشان می دهد که مصرف سیاه دانه سلامت و عملکرد کبد را افزایش می دهد. در دانشگاه یوزونجوییل ترکیه، اثر سیاه دانه بر سیروز کبدی یا تنبلی کبد مورد آزمایش قرار گرفت. این یک بیماری مزمن جدی می باشد که در آن بیمار ممکن است نیاز به پیوند کبد جدید داشته باشد. در این تحقیق مشخص شد که خوردن سیاه دانه می تواند از ابتلا به سیروز کبدی جلوگیری کند.

در تحقیقی که در سال 2008 روی روغن سیاه دانه انجام شد، نتایج نشان داد که آنتی اکسیدان های قدرتمندی که در روغن سیاه دانه وجود دارد در مبارزه با عفونت های کبدی نقش بسزایی دارد و می تواند بدون اینکه عوارضی برای بیمار داشته باشد، آسیب های کبدی را برای آن کاهش دهد.

7- درمان پوکی استخوان

روغن سیاه دانه حاوی کلسیم و تیموکینون است که این دو برای درمان پوکی استخوان و آرتروز بسیار مفید می باشد. تیموکینون موجود در این روغن برای تسکین علائم آرتروز و روماتیسم مؤثر است. استعمال روغن سیاه دانه بر روی این نقاط درد را کاهش می دهد و به مرور موجب بهبود آن می شود.

8- سلامت مجاری گوارشی

روغن سیاه دانه سلامت معده را افزایش می دهد زیرا هضم غذا را بهبود می بخشد و باعث کاهش نفخ و درد معده می شود. همچنین می تواند انگل های روده را از بین ببرد و از رشد سلول های سرطانی روده بزرگ جلوگیری کند. حتی این روغن، عفونت های هلیکوباکتر پیلوری که باعث زخم معده و یا روده کوچک می شود را نیز درمان می کند.

9- تقویت سیتستم ایمنی بدن

محققان اعتقاد دارند که استفاده از روغن سیاه دانه به تحریک و تقویت سیستم ایمنی بدن انسان کمک می کند. یک مطالعه علمی نشان داد که استفاده از این روغن برای کودکانی که از تالاسمی رنج می برند، به تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن آنها کمک کرده که در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های مختلف را کاهش می دهد. آنتی اکسیدان موجود در این روغن، دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد ویروسی است که برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار مؤثر هستند.

10- کاهش علائم تشنج

دانشمندان کشف کرده اند که تیموکینون موجود در روغن سیاه دانه می تواند علائم تشنج تونیک_کلونیک را کاهش دهد. این ماده می تواند زمان شروع تشنج را به تاخیر بیاندازد و مدت آن را نیز کمتر کند.

روغن سیاه دانه برای پوست

فواید روغن سیاه دانه برای پوست

1- درمان آکنه

برخی از مطالعات تاریخی نشان می دهد که استفاده از روغن سیاه دانه به عنوان درمان جوش ها به دوران فراعنه برمی گردد. قرن ها است که از آن برای درمان بثورات، پسوریازیس و عفونت های پوستی استفاده می شود. آنتی اکسیدان های این روغن می تواند تمام عفونت های پوستی را درمان کند که اثر عجیبی در درمان آکنه دارد.

2- از بین بردن چین و چروک

روغن سیاه دانه به دلیل خواص درمانی خود به طور گسترده ای در خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا بسیار استفاده می شود. زیرا حاوی یک گروه غنی از مواد شیمیایی گیاهی از جمله اسیدهای چرب اشباع نشده مانند اسید لینولئیک، اسید اولئیک و آنتی اکسیدان ها می باشد که اینها می توانند از آسیب های وارده استرس اکسیداتیو که در نهایت منجر به چین و چروک می شود، جلوگیری کنند. طریقه استفاده از این روغن برای از بین بردن چین و چروک در ذیل ذکر شده است:

مواد لازم:

 • یک قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • 1/2 قاشق چایخوری روغن سیاه دانه

طرز تهیه:

روغن ها را مخلوط کرده، سپس روی محل چروک ها استعمال کنید. بعد از گذشت 30 دقیقه آن را با آب ولرم بشویید. این کار را می توان هر شب قبل از خوابیدن انجام داد.

3- محو لکه های تیره اطراف چشم

روغن سیاه دانه به دلیل خاصیت ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ویتامین ها به خصوص ویتامین E که دارا می باشد، به طور گسترده ای برای اختلالات پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. این خواص می توانند لکه های تیره اطراف چشم را به مرور زمان از بین ببرد.

مواد لازم:

 • 1/2 قاشق چای خوری عسل
 • 2-3 قطره روغن سیاه دانه

طرز تهیه:

روغن را با عسل مخلوط کنید، سپس این مخلوط را زیر چشم هایتان قرار دهید. بگذارید 10 الی 15 دقیقه بماند و سپس با آب ولرم آن را بشویید. این دستورالعمل را می توانید یک بار در روز تکرار کنید.

4- روشن کننده پوست

روغن سیاه دانه غنی از آنتی اکسیدان است که باعث بهبود سلامت پوست و گردش خون می شود که در نتیجه این امر موجب روشن شدن رنگ پوست خواهد شد.

مواد لازم:

 • یک قاشق غذاخوری آب لیمو
 • 1/4 قاشق غذاخوری روغن دانه سیاه

طرز تهیه:

روغن را با آب لیمو مخلوط کنید، سپس این مخلوط را روی صورت و گردن استعمال کنید. بگذارید 10-15 دقیقه بماند، سپس با آب ولرم بشویید. این دستورالعمل را هر روز صبح تکرار کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

5- درمان جوش

روغن سیاه دانه یک درمان طبیعی محبوب برای انواع عفونت های پوستی، از جمله جوش می باشد. زیرا این روغن حاوی ترکیبات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که برای مقابله با عفونت ها و آلودگی های محیط بیرون بسیار مناسب می باشد.

6- درمان پسوریازیس

روغن سیاه دانه دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد قارچی است. در نتیجه می تواند به طیف وسیعی از مشکلات پوستی مانند پسوریازیس، اگزما و حتی مشکلات انگلی پوست کمک کند. از آنجا که التهاب را تسکین می دهد، روند بهبود پوست را تسریع، مرطوب و خارش آن را آرام می کند. شما می توانید آن را مستقیماً روی پوست قرار دهید یا قبل از استفاده با روغن حامل ترکیب کنید.

 

خواص روغن سیاه دانه برای لب

لب ها به دلایل زیادی در طول روز آسیب می بینند. آلودگی، گرد و غبار، خشکی و سردی هوا بسیاری از موارد دیگر چند مورد از آن هاست. لب ها در صورت قرار گرفتن در معرض این شرایط، تغییر رنگ داده و خشک می شوند.

زخم های دهانی و لب ها یک نوع ضایعه دهانی است که با از بین رفتن یا فرسایش بافت های ظریف دهان و لب ها است. این زخم ها بیشتر به خاطر گاز گرفتن لب ها یا خراش پیدا کردن آن ها به وجود می آید که بسیار دردناک است. بعد از این عفونت و زخم ها ممکن است خوردن و آشامیدن مشکل باشد.

به غیر از گاز گرفتن لب، دلایل دیگری مانند خراش پیدا کردن دهان و لب ها هنگام مسواک زدن، کشیده شدن مداوم بر روی دندان های نامرتب یا تیز یا بر روی دندان مصنوعی یا بریس، سوختگی ناشی از غذا و نوشیدنی های داغ و تحریک دهانشویه نیز ممکن است از عوامل ایجاد کننده این مشکلات باشند.

روغن سیاه دانه حاوی ویتامین A، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب است. این مواد معدنی لب ها را تغذیه می کنند و برای بازسازی سلول های پوست لب لازم هستند.

 

 

روغن سیاهدانه برای مو

فواید روغن سیاه دانه برای مو

1- حفظ سلامت پوست سر

داشتن پوست سر سالم برای رشد موهای درخشان بسیار مهم است، بنابراین هرگونه مشکلی در پوست سر، مانند شوره سر یا هر گونه التهاب باعث اختلال در رشد مو و ضعیف شدن فولیکول ها می شود. از آنجا که روغن سیاه دانه دارای خواص ضد التهابی و ضد قارچی است می تواند برای درمان مشکلات پوست سر ایده آل باشد.

2- رشد مو را تحریک می کند

روغن سیاه دانه حاوی آنتی هیستامین های طبیعی است که معمولاً به عنوان داروهایی برای درمان آلوپسی آره آتا (بیماری که باعث ریزش مو سکه ای می شود) استفاده می شود که می تواند به رشد مجدد مو کمک می کنند.

3- توقف ریزش مو

توانایی روغن سیاه دانه در جلوگیری و یا درمان ریزش مو یکی از مهمترین مزایای آن برای مو به شمار می آید. این روغن حاوی مقدار زیادی مواد مغذی از جمله اسید های چرب، ویتامین ها و آنتی اکسیدان می باشد که برای تقویت فولیکول ها، ریشه و ساقه موها بسیار مؤثر است.

5- جلوگیری از سفید شدن موها

روغن سیاه دانه برای جلوگیری و متوقف شدن سفید شدن موها ایده آل است، زیرا آنتی اکسیدان های آن از تخریب شدن سلول رنگدانه مو جلوگیری می کند که این، موجب می شود موها دیرتر و کمتر سفید شوند.

6- مرطوب كردن موها

سبوم یا روغن های طبیعی تولید شده در پوست سر به رطوبت و زیبایی مو کمک می کنند اما پوست سر این روغن های طبیعی را آنطور که باید تولید نمی کند که این باعث می شود موها، شادابی و لطافت خود را از دست بدهد که این امر، باتوجه به نوع چرب و یا خشک بودن پوست سر افراد متفاوت می باشد. روغن سیاهدانه با ترکیباتی که داراست، می تواند به حفظ تعادل چربی پوست سر، حفظ رطوبت و درخشندگی مو کمک بسیار کند.

7- جلوگیری از آسیب مو

روغن سیاه دانه حاوی آنتی اکسیدان های ضروری است که به خنثی سازی اثر رادیکال های آزاد مضر بر روی مو کمک می کند، بنابراین از مو در برابر هر گونه آسیب محافظت می کند.

عوارض جانبی روغن سیاه دانه

 • روغن سیاه دانه یکی از رایج ترین روغن های دارویی در جهان است و به طور کلی بی خطر می باشد. اما در مطالعه ای که بر روی موش های آزمایشگاهی انجام شد، نشان داد که مصرف زیاد این روغن باعث آسیب کبدی و کلیوی در آن ها می شود. همچنین زمان لخته شدن خون را کند کرده و احتمال خونریزی را افزایش می دهد.
 • باید توجه داشت که مصرف بی رویه از این روغن ممکن است برای پوست نیز آلرژی زا باشد و علائمی مانند تاول، قرمزی، سوزش و … ایجاد کند. قابل ذکر است که برای مصرف اولیه از هر نوع روغن گیاهی از جمله روغن سیاهدانه حتما تست حساسیت را انجام دهید.
 • خانم های باردار نباید از این روغن استفاده کنند زیرا باعث انقباضات رحمی شده که در نهایت موجب سقط جنین می شود.
 • اگر بیماری دیابت دارید قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • حداقل یک هفته قبل از عمل جراحی مصرف این روغن را قطع کنید، زیرا باعث رقیق شدن خون می شود.

آیا تا به حال از روغن سیاه دانه استفاده کرده اید؟ در زمینه خواص آن چه تجربه ای دارید؟ لطفا نظرات و پیشنهاد های خود را با کاربران بکرینا درمیان بگذارید.

منبع: sotor

4.2/5 - (4 امتیاز)

3 دیدگاه برای “روغن سیاه دانه چیست؟ 23 خواص درمانی و زیبایی بی نظیر آن

  • پشتیبان سایت گفته:

   خیر خانم های باردار نبایدر وغن سیاه دانه مصرف کنند چون ممکنه باعث انقباضات رحمی بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *